درباره خواص انجیر خشک بیشتر بدانید

فهرست

انجیر خشک یکی از خشکبار بسیار پر طرفدار است که استفاده از این خشکبار می تواند مزایای بسیار زیادی را نصیب بدن نماید. خواص انجیر خشک بسیار زیاد است؛ به این صورت که برای بیان تمامی خواصی که در نتیجه مصرف انجیر خشک نصیب بدن می شود نیاز به نوشتن زیاد خواهد بود. در ادامه با ما باشید تا در مورد خواص انجیر خشک با شما صحبت کنیم.

اهمیت استفاده از انجیر خشک

بسیاری از افراد به دلیل خواص انجیر خشک استفاده از آن را در برنامه غذایی روزانه خود قرار داده‌اند تا به این وسیله از مزایای بی نظیر این خشکبار خوشمزه بهره مند گردند. استفاده از انجیر خشک از گذشته نه چندان دور تا به امروز در کشورمان ایران بسیار مرسوم بوده و همه روزه شمار افراد استفاده کننده از این خشکبار مقوی روبه افزایش است.

 یکی از دلایل این امر، خواص بیشمار انجیر خشک بوده که در نتیجه مصرف مداوم آن نصیب بدن می شود. علاوه بر آن بسیاری از پزشکان و اساتید طب سنتی تاکید بسیاری به استفاده از انجیر خشک دارند زیرا این افراد متخصص از خواص انجیر خشک به خوبی آگاه هستند و می‌دانند که مصرف روزانه آن می تواند چه ویتامین ها و مواد معدنی را وارد بدن نماید؛ از این رو بهتر انجیر خشک را در سبد غذایی روزانه خود قرار داده تا به این وسیله از مزایای بسیار خوب این خشکبار بهره‌مند شوید.

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در انجیر خشک

انجیر خشک همانند بسیاری از مواد خوراکی مفید برای بدن دارای ویتامین ها و مواد معدنی گوناگونی بوده که این مواد نقش مهمی را در ایجاد خواص انجیر خشک ایفا می کنند. بهتر است بدانید که هر یک از مواد معدنی و ویتامین های موجود در آن می توانند باعث بهبود عملکرد بخشی از اعضای بدن شوند. به همین منظور برخی از مواد معدنی و ویتامین های موجود در آن عبارتند از:

 • کلسیم
 • آهن
 • منیزیم
 • فسفر
 • منگنز
 • پتاسیم
 • روی
 • فیبر
 • سدیم
 • ویتامین C
 • ویتامین B6
 • ویتامین K
 • ویتامین A
 • و…

مواد معدنی و ویتامین های عنوان شده در این بخش تنها تعداد محدودی از مواد موجود در ترکیبات انجیر خشک بوده که علاوه بر موارد ذکر شده در ترکیبات انجیر خشک مواد معدنی و مفید دیگری نیز وجود دارند.

استفاده از انجیر خشک چه فوایدی برای بدن خواهد داشت؟

خواص انجیر خشک همانطور که در ابتدای این مطلب عنوان گردید بسیار زیاد بوده که این خواص در نتیجه مصرف مرتب نصیب بدن خواهد شد. استفاده از انجیر خشک می تواند باعث بهبود وضعیت ارگان های مختلف بدن شود که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشند:

کنترل فشار خون بالا

یکی از اولین خواص انجیر خشک برای بدن کنترل فشار خون بالا بوده که برای دریافت این خواص باید روزانه مقدار قابل توجهی از انجیر خشک را استفاده نمود. فشار خون یکی از مشکلات شایع در میان افراد میانسال است که این عارضه به دلایل مختلف گریبان‌گیر افراد می شود.

سه عدد انجیر خشک

اما در این میان راه هایی برای کنترل فشار خون وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از انجیر خشک است. انجیر خشک در ترکیبات خود از مقدار قابل توجهی از پتاسیم برخوردار است که این ماده نقش مهمی را در کنترل فشار خون بالا خواهد داشت؛ به همین علت افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند برای بهره مند شدن از این خواص انجیر خشک بهتر است این خشکبار را در سبد غذایی روزانه خود قرار دهند.

کمک به کاهش وزن و لاغری

کمک به کاهش وزن و لاغری به عنوان یکی دیگر از خواص انجیر خشک به حساب می آید. بهتر است بدانید که انجیر خشک حاوی مقادیر زیادی فیبر بوده که این ماده باعث به وجود آمدن احساس سیری در بدن خواهد شد. از این رو اگر به دنبال لاغری و کاهش وزن هستید با توجه به این خواص انجیر خشک بهتر است حتما استفاده از این خشکبار را در وعده های غذایی خود قرار دهید.

جلوگیری از بروز بیماری های قلبی

به عنوان یکی دیگر از خواص انجیر خشک برای بدن بهتر است به جلوگیری از بروز بیماری های قلبی اشاره نمود. با افزایش سن معمولا مشکلات زیادی برای قسمت های مختلف بدن از جمله قلب به وجود می آید که عمده این مشکلات به علت رژیم غذایی ناسالم رخ می دهند؛ بنابراین بهتر است از روش های مناسب و طبیعی برای جلوگیری از بروز بیماری های قلبی استفاده نمود که یکی از این روش ها مصرف مرتب انجیر خشک می باشد. وجود آنتی اکسیدان فنول در ترکیبات انجیر خشک باعث جلوگیری از بروز بیماری های قلبی خواهد شد.

کمک به بهبود مشکلاتی نظیر کم خونی

از جمله دیگر خواص انجیر خشک برای بدن می توان به بهبود مشکلاتی نظیر کم خونی اشاره نمود. کم خونی یکی از مشکلات شایع در میان افراد است که برای برطرف کردن آن پزشکان راه های مختلفی را پیشنهاد می دهند.

در این میان بهتر است بدانید که انجیر خشک در ترکیبات خود دارای مقادیر فراوان آهن بوده که این ماده نقش کلیدی را در مبارزه با کم خونی ایفا می کند. به همین جهت اگر دچار مشکلاتی نظیر کم خونی هستید پیشنهاد می شود تا حتما انجیر خشک را در سبد غذایی خود قرار دهید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن به عنوان یکی از مهم ترین خواص انجیر خشک محسوب می شود. وجود موادی مانند پتاسیم، منگنز و آنتی اکسیدان های مختلف در ترکیبات انجیر خشک باعث شده تا استفاده از این خشکبار باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود. علاوه بر این موضوع استفاده از انجیر خشک می تواند باکتری ها و ویروس های موجود در بدن را از بین ببرد.

خواص انجیر خشک برای دوران بارداری

خواص انجیر خشک در دوران حساس بارداری را نباید از یاد برد به این علت که مصرف انجیر خشک در دوران بارداری می تواند خواص و مزایای بی نظیری را برای مادر و نوزاد به ارمغان آورد.

انجیر خشک یکی از مواد خوراکی لازم برای بانوان باردار است که معمولا پزشکان متخصص توصیه زیادی به مصرف این ماده مغذی می کنند؛ زیرا با توجه به خواص انجیر خشک برای دوران بارداری مصرف آن می تواند مواد لازم برای بدن مادر و همچنین رشد جنین را فراهم سازد.

قرار دادن انجیر خشک در سبد غذایی روزانه بانوان باردار تاثیر زیادی در رشد بهتر جنین خواهد داشت. بنابراین برخی از خواص انجیر خشک برای دوران بارداری عبارتند از :

کمک به افزایش هوش و حافظه جنین

یکی از اولین مزایای استفاده از انجیر خشک در دوران بارداری کمک به افزایش هوش و حافظه جنین است. این موضوع بسیار مهم بوده که بانوان باردار از مواد خوراکی حاوی ترکیبات مناسب برای رشد بهتر جنین استفاده نمایند.

به عنوان یکی از مواد خوراکی مناسب برای رشد بهتر جنین می توان به انجیر خشک اشاره نمود. انجیر خشک حاوی مقادیر زیادی فسفر در ترکیبات خود بوده که این ماده نقش بسیار مهمی در تقویت هوش و حافظه نوزاد خواهد داشت. به همین منظور استفاده روزانه از انجیر خشک با مشورت پزشک می تواند مواد لازم و ضروری را برای رشد بهتر سلول های حافظه جنین فراهم سازد.

ظرفی پر از انجیر خشک

کمک به رشد بهتر استخوان های جنین

 کمک به رشد بهتر استخوان های جنین به عنوان یکی دیگر از خواص انجیر خشک برای دوران بارداری محسوب می شود. یکی از مواد معدنی ضروری در رشد بهتر استخوان های جنین کلسیم بوده که دریافت این ماده از روش های گوناگون امکان پذیر خواهد بود.

به همین دلیل استفاده از انجیر خشک از آن جا که منبع بسیار خوبی از کلسیم بوده می تواند در رشد بهتر استخوان های جنین تاثیر مثبت و مطلوبی داشته باشد. علاوه بر این موضوع، کلسیم موجود در انجیر خشک می تواند از بروز پوکی استخوان در بانوان باردار جلوگیری کرده و به نحوی باعث تقویت استخوان های مادر شود.

کمک به رشد بهتر عضلات جنین

به عنوان یکی دیگر از خواص انجیر خشک در دوران بارداری می توان به رشد بهتر عضلات جنین اشاره نمود. جنین معمولا تمامی مواد لازم جهت رشد خود را از بدن مادر دریافت می کند که این امر استفاده از مواد مغذی و ویتامین های گوناگون را به امری ضروری تبدیل می کند.

انجیر در ترکیبات خود از موادی همچون آهن و ویتامین های گروه B برخوردار بوده که این مواد می توانند برای رشد بهتر عضلات جنین بسیار موثر باشند. خواص انجیر خشک در دوران بارداری تنها به این موارد خلاصه نشده و استفاده از آن می تواند سلامتی پوست و اعصاب جنین را تضمین نماید. به همین منظور بهتر است بانوان باردار با پزشک خود در خصوص مقدار مصرف روزانه انجیر خشک مشورت کرده تا پس از استفاده از این خشکبار مواد معدنی مورد نیاز برای رشد فرزند خود را فراهم سازند.

در این مطلب سعی کردیم تا همه موارد مربوط به خواص انجیر خشک را پوشش دهیم و برای شما به نحو آسانی بیان کنیم. امیدواریم بتوانید از این مطالب حداکثر استفاده را ببرید و از اهمیت این ماده غذایی عالی غافل نمانید. به امید اینکه همیشه سالم و سرحال باشید،از شما برای خواندن این مطلب تشکر می کنیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.