گز 

نمایش 1 - 19 از 19 محصول
نمایش 1 - 19 از 19 محصول

گز

گز یکی از انواع شیرینی و تنقلات است.یکی از مواد تشکیل دهنده ی آن، انگبین است که باعث شده تا گز به یکی از شیرینی های پرخاصیت تبدیل شود. در انگبین مقدار زیادی کلسیم وجود دارد و این کلسیم برای تقویت و رشد استخوان ها و نیز دندان ها موثر است. ویتامین ها و فیبر دیگر موادی هستند که در انگبین وجود دارد و باعث تقویت دستگاه ایمنی می شود. به همین دلیل خوردن گز در کنار چای خواص بسیاری خواهد داشت.

در گز همچنین مغز هایی مانند پسته و بادام استفاده شده است. بادام و پسته در تقویت مغز مخصوصا برای کودکان بسیار مهم است. از طرفی وجود مغز ها در آن باعث شده که کالری  بسیاری داشته باشد و در صورتی که در طول روز بتوان از آن استفاده کرد انرژی لازم برای فعالیت های مختلف را به دست خواهید آورد. در ترکیبات آن همچنین از ادویه ای مانند هل استفاده شده که بوی بسیار مطبوع و خوشایندی به این خوراکی می دهد.

خرید گز

از آنجا که گز مرغوب فقط در بعضی شهر ها موجود است و معمولا به صورت سوغات و به مقدار بسیار تهیه می شود، باید در خرید و نگهداری از آن دقت کرد. از طرفی در صورتی که بتوان آن را به مقدار نیاز تهیه و به صورت تازه مصرف کرد بهتر است. در گز های مرغوب از مواد خوب و مغز های تازه استفاده شده است. بنابراین در هنگام خرید از معتبر بودن فروشگاه و همچنین تازه بود آن اطمینان پیدا کنید.

رنگ گز مرغوب سفید است، اما امروز از طعم دهنده ها و مواد دیگری برای متنوع کردن محصولات استفاده می شود. اگر گز خاصی را انتخاب می کنید ممکن است رنگ آن بر حسب ماده ای که در آن استفاده شده تغییر کند. در آن همچنین از مغز ها استفاده شده بنابراین چیزی به غیر از مغز نباید داخل آن وجود داشته باشد. گز مرغوب باید به اندازه ای با کیفیت باشد که به نایلون و کاغذ مورد استفاده نچسبد و به راحتی قابل جدا شدن باشد.

خواص گز

از جمله خواص فراوان آن می توان به خاصیت ضد استرسی اشاره کرد. گز به دلیل ترکیبات موجود در آن و نیز شیرینی دلچسب باعث آرامش بسیاری می شود و در زمان هایی که فرد به دلایل مختلف مضطرب و نگران است خوردن این شیرینی می تواند به میزان قابل توجهی از استرس فرد بکاهد.

گز همچنین باعث شادابی و آبرسانی هرچه بیشتر پوست و نیز جلوگیری از آسیب به موها می شود. مصرف آن برای کسانی که موی کم پشت و ضعیف دارند بسیار توصیه می شود. بنابراین مصرف آن می تواند مانع پیری زودرس شود و جایگزین مناسبی برای ترکیبات شیمیایی باشد. یکی از دلایل آن وجود ویتامین در گز می باشد. در آن موادی وجود دارد که هموگلوبین موجود در خون را افزایش می دهد و مانع از کم خونی می شود.

گز قوای عمومی بدن را افزایش می دهد و در زمان انجام فعالیت یا ورزش های سخت خوردن یک عدد از آن می تواند کالری بسیاری ایجاد کند و از افت فشار خون جلوگیری کند. از دیگر خواص آن می توان به جلوگیری از بروز عفونت و بیماری های مرتبط اشاره کرد. دلیل آن خاصیت آنتی بیوتیکی گز است که مانند داروی قوی در این زمینه عمل می کند.

سفیده تخم مرغ موجود در آن، پروتئین بسیاری دارد و همین پروتئین در عضله سازی بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران گز را علاوه بر اینکه کالری بسیار دارد، به دلیل وجود پروتئین و چربی سالم موجود در آن مصرف می کنند. البته در هر زمان و برای تمام افراد مصرف به اندازه گز توصیه می شود، زیرا خوردن زیاد آن برای سلامتی مضر است و اثر معکوس دارد.

راهنمای خرید گز

هنگام خرید گز حتما به ترکیبات آن توجه کنید، زیرا ممکن است بعضی افراد به مواد موجود در آن حساسیت داشته باشد. از طرفی بسیاری از افراد در خوردن آن افراط می کنند که باعث آسیب به آنها می شود. از خریدن گز هایی که رنگ خوبی ندارند یا در آن از مواد افزودنی زیادی استفاده شده بپرهیزید.

طرز نگهداری گز

گز به دلیل ترکیبات آن یکی از تنقلات بسیار حساس است که می تواند به زودی فاسد شود. یکی از این ترکیبات سفیده ی تخم مرغ است که اگر در محیط بسیار گرم قرار بگیرد نه تنها خواص آن از بین می رود بلکه آسیب رسان نیز می باشد. از دیگر مواد حساس موجود در گز مغز ها می باشد. مغز ها نیز در صورتی که در برابر نور آفتاب یا وسایل گرمایشی مثل اجاق گاز قرار بگیرند فاسد می شوند.

بنابراین نباید آن را در محیط گرم قرار داد. در گز همچنین قند و گلوکز موجود است. قند یکی از موادی است که باعث جمع شدن حشرات و موریانه ها اطراف آن می شود. گز را باید در بسته بندی مناسب قرار داد که امکان نفوذ موریانه وجود نداشته باشد. یخچال برای نگهداری آن مناسب است، زیرا هم خنک است هم مکان امن در برابر حشرات می باشد.