تخمه 

نمایش 1 - 14 از 14 محصول
نمایش 1 - 14 از 14 محصول

خرید تخمه

خرید تخمه با کیفیت مطلوب، نیازمند این است که در خصوص ویژگی های تخمه مرغوب اطلاعات کافی را کسب کرده و یا از قبل با این ویژگی ها آشنایی داشته باشیم.

تخمه که یکی از انواع آجیل است به عنوان یکی از دانه های پروتئینی دارای چربی قابل توجهی می باشد. این محصول به واسطه گیاهان تولید می شود. خرید تخمه و استفاده از آن در حال حاضر به امری فراگیر تبدیل شده و همه روزه افراد زیادی این محصول خوشمزه و پر خواص را تهیه کرده و استفاده می نمایند.

تخمه ها به عنوان منابع غنی امگا 3 به شمار می روند.استفاده از این دانه ها می تواند خواصی برابر با استفاده از ماهی داشته باشد. امروزه با تنوع گوناگون این گونه محصولات پیدا کردن مناسب ترین گزینه برای خرید تخمه به امری چالش برانگیز تبدیل شده است. به همین جهت در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی برخی از انواع تخمه و همچنین راهنمای خرید تخمه بپردازیم.

انواع تخمه

در حال حاضر تخمه ها در انواع گونه های مختلفی به بازار عرضه می گردد که در هنگام خرید می توان با توجه به سلیقه و تمایل خود، یکی از این گونه تخمه ها را خریداری نمود. به همین منظور برخی از نمونه های متداول تخمه های موجود در بازار عبارتند از:

تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان در زمینه خرید تخمه، نمونه ای پرطرفدار است. در حال حاضر استفاده از آن در میان عموم با استقبال خوبی روبرو شده است. تخمه آفتابگردان در نمونه های سنتی، دور سفید، معمولی و غیره به بازار عرضه می گردند.

تخمه کدو

تخمه کدو یکی دیگر از تخمه های موجود در بازار بوده که رنگ سفید مایل به کرمی دارد. تخمه های کدو به دسته بندی های گوشتی، کدو ریز و آجیلی طبقه بندی می شوند.

تخمه خربزه

از دیگر تخمه های موجود می توان به تخمه خربزه اشاره نمود.این گونه تخمه ها از اندازه و سایز کوچکتری نسبت به تخمه های کدو برخوردار هستند.

تخمه هندوانه

تخمه هندوانه به عنوان یکی دیگر از گزینه های موجود برای خرید تخمه به شمار می آید که از آن در آجیل عید نوروز استفاده می شود. تخمه های هندوانه به انواع تخمه هندوانه سمنان، شوشتری، اصفهان، مازندران، آجیلی، محلی تقسیم بندی می شوند.

خواص تخمه

خرید تخمه و استفاده از آن می تواند مزایای بیشماری را برای بدن به ارمغان آورد.البته در کنار فواید آن نباید در مصرف تخمه زیاده روی نمود. برخی از مواد مغذی تخمه ،پتاسیم، منیزیم، آهن، فسفر، ویتامین B، کربوهیدرات، ویتامین A و غیره می باشد.

راهنمای خرید تخمه با کیفیت

شناخت انواع تخمه

شناخت انواع تخمه به عنوان یکی از اولین نکاتی است که باید قبل از خرید نسبت به آن آگاهی پیدا نمود تا بتوان به این وسیله مناسب ترین انتخاب را از میان گزینه های موجود به عمل آورد.

بوی تخمه

بوی تخمه مورد دیگری بوده که در زمان خرید تخمه باید مورد توجه قرار گیرد. تخمه تازه معمولا از بوی مطبوع و دلنشینی برخوردار است.

مزه تخمه

از دیگر مواردی که باید در هنگام تهیه تخمه باید به آن دقت شود مزه تخمه است. در صورت امکان چند عدد از تخمه های موجود را برای اطمینان از مرغوبیت آن ها امتحان نمایید.

قیمت تخمه

امروزه هنگام خرید تخمه مواردی از قبیل نوع، درجه بندی، مرغوبیت و از این قبیل موارد در قیمت گذاری آن تاثیر گذار بوده و می توان تخمه ها را از کیلویی چند ده هزار تومان تا چند صد هزار تومان از بازار خریداری نمود.

نگهداری تخمه

به جرأت می توان گفت خرید تخمه در مهمانی ها و دورهمی ها در اولویت قرار دارد و جزء محبوب ترین تنقلات می باشد. تخمه آفتاب گردان دارای کلسیم، آهن، مس و پتاسیم است و برای کنترل فشار خون بسیار موثر می باشد.

تخمه به صورت بو داده و طعم دار شده و نیز به صورت خام موجود است، اما نوع بو داده ی آن طرفداران بیشتری دارد. در صورتی که بخواهید تخمه را قبل از بو دادن نگهداری کنید باید اجازه دهید تا مغز تخمه کاملا خشک شود و پس از خشک شدن می توان آن را در کیسه و در اتاقی که خنک است نگه دارید. تخمه را نباید در مکان های مرطوب قرار داد، زیرا به زودی فاسد خواهد شد.

پس از بو دادن تخمه در منزل یا در تخمه پزی ها نباید بلافاصله آن را در کیسه قرار داد. باید تخمه را در فضای باز پخش کرد و به آن اجازه داد تا هوا بخورد. سپس می توان آن را در کیسه قرار داد. مدت زمانی که بتوان تخمه بو داده را نگهداری کرد کوتاه است، اما تخمه بو نداده را می توان مدت طولانی نگهداری کرد و در زمان های دلخواه آن را بو داد و استفاده کرد.

تخمه در صورتی که مدت طولانی در انبار باقی بماند ممکن است در معرض هجوم موش و غیره قرار گیرد. همچنین تخمه مانده پوسیده می شود و مزه اولیه خود را از دست می دهد. برای جلوگیری از این عوامل باید تخمه را از مکان های مطمئن خریداری کرد.

تخمه خواص بسیاری دارد و برخلاف وجود چربی موجود در آن، خرید تخمه در زمان سرماخوردگی در بهبود سریعتر موثر است. تخمه علاوه بر خواص، سرگرمی خوبی در زمان دیدن فوتبال و غیره می باشد. علاوه بر نگهداری تخمه با پوست، مغز تخمه را نیز می توان به مدت طولانی در یخچال و فریزر نگه داشت.

واتساپ پشتیبانی